פסולת ימית, תמונה: Mandy Barker

10 ימים של חגיגת צילום בפסטיבל הבינלאומי PHOTO IS:RAEL

כל שוחרי הצילום סמנו ביומנים- פסטיבל הצילום הגדול בארץ חוזר בשבוע הבא בפעם התשיעית עם עשרות תערוכות ואירועים בנקודת המפגש בין עשייה חברתית לאומנות

פסטיבל הצילום הבינלאומי, אירוע הצילום הגדול ביותר בישראל, חוזר החודש במהדורה התשיעית שלו. הפסטיבל, שהפך כבר למוסד תרבותי מוכר, צפוי לארח את מיטב צלמי הארץ לצד צלמים בינלאומיים מובילים ויפתח ב-18.11 בערב חגיגי שמחבר בין מוזיקה קלאסית, קולינריה וצילום. קונצרט של תזמורת סימפונט רעננה ינגנו יצירות מוזיקליות ושפים מקומיים מובילים כמו חיים כהן, נאיפה מולא, רז רהב, מושיקו גמליאל ועוד רבים וטובים, יצרו בהשראת היצירות מנות, אותן תיעד בכישרון צלם הקולינריה דן לב ואלה יוקרנו במהלך אירוע הפתיחה.

 

התמה המרכזית שתלווה את האירוע השנה היא 'נקודת מפגש', נושא שנבחר לראשונה על ידי הציבור והוא רלוונטי מתמיד לאור השנתיים האחרונות שלו בעקבות הסגרים והבידודים, שוכעת, החזרה למפגשים הפיזיים שבהם אפשר לחוות ולחלוק יחד תרבות ואומנות. הפסטיבל מהווה נקודת מפגש בין הקהל הרחב ליוצרים השונים, שמתאגדים יחד באירוע הייחודי הזה. אומנות הצילום היא בעצמה מהווה נקודת מפגש, כשהיא מחברת בין אור לחומר ובין רגש לסיפור. לבסוף, מושאי העבודות השונות מתחברות אף הן לתמה, כשהן מגלות נקודות מפגש בין דורות, עדות וקהילות שונות.

כשקולינריה פוגשת צילום, תמונה: דן לב

האירוע יכלול 15 תערוכות פנים שמוצגות בחלליו של מרכז דניאל לחתירה. לצידן, יחכו לקהל הרחב עשרות תערוכות תחת כיפת השמיים בפארק הירקון, כחלק מההתאמות האירוע למציאות החדשה והמאתגרת, שהביא עמו וירוס הקורונה. כך, בנוסף למגוון האירועים הפיזיים ולמען כל אלו שלא יצליחו להגיע, תתקיים בסוף השבוע האחרון של הפסטיבל תוכנית בינלאומית דיגיטלית. במסגרתה יתארחו דוברים מרחבי העולם ותועבר סדרת הרצאות בשיתוף חברת קאנון העולמית.

 

בין התערוכות שמחכות לכם בימי הפסטיבל, תערוכת הנושא המרכזית, בה 20 אמנים יציגו את פרשנויותיהם המקוריות לתמה השנתית. האמנים השונים נבחרו בקפידה מתוך כ-850 אמנים מ-46 מדינות ברחבי העולם שהגישו את מועמדותיהם. בנוסף, תתקיים תערוכה של 20 הפיינליסטים של הפרס מיתר למצוינות בצילום. המשתתפים נבחרו בצורה אנונימית על ידי חבר השופטים מתוך כ-500 מועמדים פוטנציאליים והזוכה המאושר יוכרז באירוע חגיגי כחלק מהתוכנית הדיגיטלית של הפסטיבל ויזכה בפרס כספי מכובד של 50 אלף שקלים עבור תערוכת יחיד שתוצג בשנה הבאה.

Tour De Force, תמונה: Amanda Rowan
חיי הלילה, תמונה: Jesus Madrinan

כמדי שנה, הפסטיבל מקדם פעילויות חברתיות שונות דרך אמצעי הצילום. 63 קבוצות מכל רחבי הארץ יציגו בתערוכות חברתיות של הארגון. מעל אלף אנשים ממגוון קהילות בשולי החברה ומרחבי הארץ יציגו בתערוכות השונות. המשתתפים ייקחו חלק בפעילות החברתית, יצלמו, יתעדו ויספרו אודות הקשיים והצרכים שלהם כפרט וכקהילה. המטרה, לעודד להשמיע את קולם של מי שאינו נשמע לרוב בשיח הציבורי ולנקוט עמדה אקטיבית.

 

במהלך הפסטיבל יוצגו תערוכות יחיד מסקרנות, ביניהן התערוכה של הצלמת הבריטית מנדי ברקר, שבעזרת צילומיה האסתטיים של פסולת פלסטיק מהים וחופיו, היא שואפת להעלות למודעות את זיהום הפלסטיק באוקיינוסים. חסוס מדריניאן, שם עולה בסצנת הצילום הספרדית, עם תצלומיו ממועדוני לילה ברחבי אירופה, בהם הוא מנסה ללכוד את קולו של הדור הצעיר שרואה בחיי הלילה דרך לביטוי והגשמה. בתערוכתו 'צילומים לא רשמיים של הצלם הרשמי', מתי שטרן, צלם שגרירות ארה"ב בישראל משנת 1975 ישתף אותנו ברגעים נדירים ואינטימיים של הדמויות והאירועים ההיסטוריים.

צילומים לא רשמיים של הצלם הרשמי, תמונה: מתי שטרן
צלקות של Jedrzej Nowicki

הפסטיבל מפנה את אור הזרקורים לנושאים אומנותיים וחברתיים באמצעות שפת הצילום ומהווה הזדמנות לחיבור בין יוצרים מתחומים שונים לעידוד המחשבה והמחקר. לצד עשרות תערוכות הצילום יחכו לכם השנה פעילות רב-תחומית כמו מחול, פרפורמנס, וידאו ארט ומוזיקה שישולבו בתוכנית עם עשרות אירועים מעשירים ומרחיבי אופקים בהם שיחי אמן, סדנאות, הרצאות בינלאומיות וסיורים.

 

18-27.11 גני יהושע

יש לכם רעיון? מחשבה? סיפור שתרצו לספר לנו? ~> כתבו לנו

אולי יעניין אותך גם...