אמנות בגנים, תמונה: יח"צ

לראות את הבלתי נראה: תערוכה מלבלבת במיוחד

תערוכה חדשה מגשרת בין הדיגיטלי לפיזי עם יצירות עכשוויות בינלאומיות ומציעה דרך חדשה לחוות אומנות וטבע יחד

12 גנים בוטניים מסביב לעולם התאגדו יחד בתערוכה חוצת גבולות שתוצג בו זמנית בשש מדינות שונות ברחבי הגלובוס. זוהי יוזמה של הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם בירושלים וקרן אאוטסט לאמנות עכשווית, שמביאים תערוכה חדשנית בינלאומית וראשונה מסוגה בארץ.

 

התערוכה, שנפתחת היום, תכלול עבודות במציאות רבודה (AR) של 13 אמנים מובילים מהארץ ומחו"ל. "אנו מתרגשים מאוד מהפרויקט המאפשר לנו שיתופי פעולה חדשים עם גנים בוטניים ברחבי העולם, וכן להעניק למבקרי הגן חוויית אמנות עכשווית ייחודית באוויר הפתוח, בייחוד בתקופה מאתגרת זו." אומרת חנה רנדל, מנהלת בכירה בגן הבוטני בירושלים. 

עבודה של מל אוקלהאן, צילום: יח"צ

עם כניסתם לגן, המבקרים מוזמנים להוריד אפליקציה ייעודית לתערוכה, באמצעותה יצפו בעבודות השונות תוך שיטוט במרחבי הגן הבוטני הפורח והמלבלב. העבודות השונות יוצגו בו זמנית גם בגנים השונים באנגליה, ארה"ב, דרום אפריקה, קנדה, אוסטרליה וסקוטלנד. המיקומים הגיאוגרפיים והסביבות הטבעיות השונות, יוצרים קווי דמיון ונקודות שוני מסקרנות. למשל, עבודה שמוצגת פעם אחת על רקע קקטוסי סגוארו גבוהים, תיראה ותחווה באופן אחר לחלוטין בליבו של יער עצי סקוויה ענקיים.  

 

"התערוכה מאפשרת לאמנים ישראלים ובינלאומיים שטרם יצרו בטכנולוגיית מציאות רבודה להרחיב את עיסוקם בנושאים העומדים בלב עשייתם האמנותית, בדרכים חדשות לחלוטין," מספרת הדס מאור, מאוצרי התערוכה "בכך, שואפת התערוכה להציג לא רק אמנות עכשווית פורצת דרך, אלא גם להפגיש את המבקרים עם מנעד רחב של חוויות הקשורות במדיום מתפתח זה." 

ללא מגבלות, צילום: יח"צ
עבודתה של סיגלית לנדאו, צילום: יח"צ

טכנולוגיית AR מאפשרת ליצור עבודות גדלות ממדים שמתקשרות עם הסביבה והנוף המקומי. כל המגבלות שחלות על עבודות אמנות פיזיות נעלמות, מה שמשאיר הרבה מקום ליצירתיות ופריצת גבולות. היבט נוסף מעניין בעבודה בטכנולוגיה זו היא האינטראקציה שלנו עם היצירה ושל היצירה עם הסביבה בה היא חיה ומוצגת. כפועל יוצא מזה, רבות מהעבודות כאן בחרו לעסוק בנושאים הקשורים לטבע, לסביבה ולקיימות.

 

"השילוב של עבודות ה AR בסביבה רווית-טבע מפורר את ההפרדה הבינרית בין מה שבדרך כלל נחשב 'טבעי' ל-'דיגיטלי', ומאפשר למבקרים לחוות את התערוכה בצורה שמחוברת יותר לאופן בו אנו חיים כיום," מוסיף טל מיכאל הרינג מאוצרי התערוכה "כאשר מרחבי החוץ והטבע קיבלו עבורנו משמעות נוספת ומשקל מחודש בחיינו בתקופה האחרונה, התערוכה מציגה דרך חדשה לאנשים לבוא במגע עם האמנות ועם הטבע בו-זמנית."

עבודה של אורי גרשט בתערוכה הבינלאומית בגן הבוטני, צילום באדיבות אורי גרשט
לשוטט בגנים, צילום: יח"צ

התערוכה, חושפת את המבקרים למדיום היחסית חדש, דרכו הם יכולים לחוות אמנות בדרך עדכנית ומרעננת ומזמינה אותם להנות מהיצירות על רקע ירוק מלבלב באוויר הפתוח.

 

נעילה: אוגוסט 2022, הגן הבוטני האוניברסיטאי גבעת רם, בירושלים

יש לכם רעיון? מחשבה? סיפור שתרצו לספר לנו? ~> כתבו לנו

אולי יעניין אותך גם...