הכי בלינג בלינג, קרוסלה של סברובסקי וחיימה חיון (צילום Mark Cocksedge)

מי אחראי לקרוסלה הקסומה שמקושטת ב 15 מיליון אבני קריסטל?

מעצב העל חיימה חיון יצר קרוסלה מהחלומות שנצבת בפארק המפעל והמוזיאון של סברובסקי. לא תסטו מהמסלול כדי להסתובב בה?

ענקית הקריסטל סברובסקי יצרה עם המעצב והאמן הספרדי זוכה הפרסים, חיימה חיון, קרוסלה מלאת שמחת חיים והומור. בפעם הבאה שתסעו לאוסטריה, שווה שתקפצו לבקר

שמחה וחוש הומור (צילום: Mark Cocksedge)

עדיין לא מנויים לניוזלטר של LEGIT? זה בדיוק הזמן להקליק

שכרון חושים

שישה חודשים בסך הכל לקח לסברובסקי וחיון לתכנן ולבנות את הקרוסלה וליצור חוויה שנראית כאילו היא לקוחה מסרט בדיוני על לונה פארק הזוי ודמיוני. אלא שהקרוסלה, שמוצבת בפארק הירוק המקיף את מפעל הייצור של סברובסקי,  שמישה לחלוטין ומיועדת לקהל המבקרים במוזיאון הקריסטל של סברובסקי בווטנס אוסטריה.

המפעל, נמצא בחבל טירול הירוק והיפהפה ששווה סיבוב מתויר בכל מקרה וכך, אם וכאשר תגיעו לאזור (אחרי שמשבר הקורונה יסתיים כמובן), בטח לא תרצו לפספס את הסיבוב החוויתי בקרוסלה המנצנצת.

בתחילת הדרך (צילום יחצ)
חושב על כיוונים (צילום יחצ)

תמימות ארוזה בקריסטל

העיצוב החדשני של חיון, כמו ממציא מחדש את הקרוסלה המסורתית על הקסם הנוסטלגי שלה. "הקרוסלה היא סמל לתמימות, לעליזות ולעליצות" אמרה קרלה רומלר, המנהלת התרבותית של סברובסקי והאוצרת של המוזיאון "אבל בתרגום החדש והמלהיב הזה, המסורת שודרגה והפכה לאמנות של ממש. חיון משלב אלגנטיות מדהימה עם דמויות בעלות אופי ייחודי, וממריץ את האורחים לחוות עולם פנטסטי עטוף בקריסטל".

תרגום חדשני (צילום: Mark Cocksedge)
ששידרג את המסורת (צילום: Mark Cocksedge)

כמה דימיון

את ההשראה לעיצוב הקרוסלה, שאב חיון מסיפורי פולקלור ואגדות וכך יצר סדרה של דמויות פנטסטיות המשמשות כמושבים. פרצופים שובביים מקשטים את הגג ואת הגדר מסביב ומבטאים את השמחה וההפתעה שמביאה איתה הרכיבה על הקרוסלה. 

"הקרוסלה משדרת תחושות של חופש והנאה" אמר המעצב חיימה חיון "מדובר למעשה ביצירת אמנות בתנועה וזה בדיוק המקום שבו גם הדימיון מתחיל לנוע. אני נרגש עבור האנשים שיוצאים למסע באגדות כשהם רוכבים עליה".

פרצופים שובביים (צילום: Mark Cocksedge)

הקרוסלה, שמתמזגת בצורה מעוררת השראה עם הטבע שסובב אותה, עשויה שנים עשר לוחות תקרה ושישה עשר לוחות קיר. כל אלו, מחופים באינספור קריסטלים ומוארים בתאורה חמה שיחד יוצרים מתקן שעשועים חלומי וקסום.

מתקינים (יחצ)
סוחבים (צילום יחצ)

פנטסטי

חיון, יליד 1974, נחשב לאחד המעצבים הצעירים המבטיחים של העת הנוכחית וידוע בעבודות פנטסטיות ומלאות דמיון. נראה, שגם הפעם, הזיקה הטבעית שלו לריהוט, לקרמיקה ולאמנות, היוו עבורו בסיס מצוין לתכנון הקרוסלה בשחור לבן תוך שהוא משלב בה דמויות המזוהות כל כך עם כתב היד העיצובי שלו. מיני ליצנים, ציפורים ושאר חיות משונות מזכירים מאוד עבודות קודמות שלו ובו בזמן משתלבים נפלא על רקע גני המוזיאון.

מחכה רק לכם (צילום Mark Cocksedge)

הפארק פתוח מדי יום אבל כמובן שווה להתעדכן.

אולי יעניין אותך גם...