תמונה: Wolfgang Volz 2012 Christo and Jeanne-Claude Foundation

הגראנד פינאלה: המורשת של קריסטו נמשכת, והפעם, באבו דאבי

על אף פטירתו של האמן במאי אשתקד, מתוכננת יצירה ציבורית ענקית של קריסטו וז'אן קלוד בלב המדבר של איחוד האמירויות הערביות

האמנים קריסטו וז'אן קלוד ידועים בזכות המונומנטים הזמניים שלהם ברחבי העולם, כשהמפורסמים מבניהם, עטיפת מבנים מוכרים כמו גשר פונט נף הפריזאי, הרייכסטאג בברלין ולאחרונה, הצטרף לרשימה המכובדת שער הניצחון הצרפתי. בספטמבר האחרון נחנכה עבודתם של השניים בפריז, פרויקט שהחל כשישים שנה לפני שהצליח לצאת לפועל ושער הניצחון, סמל העיר והרפובליקה, נעטף ב- 25,000 מטרים רבועים של בד. אם חשבתם שזה נגמר כאן, טעיתם. כעת, ממשיכים את מורשתם של זוג האמנים עם יישום עבודתם 'מסטבה'.

 

את הפרויקט העתידי מוביל אחיינו של קריסטו, ולדימיר יבצ'ב, שעבד לצד האמנים במשך שלושים שנה ולקח חלק חשוב בעטיפת שער הניצחון. העבודה תוצב כ- 160 קילומטרים דרומית לעיר אבו דאבי במדבר 'ליווה'. 410,000 חביות פלדה צבעוניות, של 55 ליטרים כל אחת, ירכיבו אותה וייצרו יחד פסיפס ענק, שמהדהד לתרבות והאדריכלות האיסלמית. הפרויקט נולד לראשונה כבר בשנת 1977 ושנתיים לאחר מכן נבחרו הצבעים ומיקומן המדויק של החביות, כשצמד האמנים ביקר לראשונה במקום.

תמונה: Wolfgang Volz 1984 Christo and Jeanne-Claude Foundation
תמונה: André Grossmann 2013 Christo and Jeanne-Claude Foundation
תמונה: Wolfgang Volz 1982 Christo and Jeanne-Claude Foundation

מדובר ביצירת האמנות הציבורית הכי גדולה שהשניים תכננו, עבודה בגובה 150 מטרים ו-300 מטרים לרוחב בצלעה הארוכה. אם תיושם על פי התכנון, היא צפויה להיות עבודת האמנות העכשווית הקבועה הגדולה ביותר בעולם ועל פי חזונו של קריסטו 'זה יהיה כמו אייפל חדש, נקודת ציון למאה ה-21'. יצירותיהם של קריסטו וז'אן קלוד ממשיכות למשוך אליהן קהל רחב ומיליוני מבקרים. בפרויקט האחרון שהוצג במשך 16 ימים, נרשמו כשישה מיליון מבקרים באתר. כך, שפרויקט שכזה הוא הזדמנות אמיתית לחיזוק תיירות התרבות באזור. אך לפני שאתם מזמינים כרטיסים, תדעו שהיצירה ממתינה לאישורי ממשלה סופיים וצפויות לה כשלוש שנים של בנייה והקמה, כך שהפרויקט עתיד להיחנך רק ב-2027, חמישים שנה מאז שהוגה לראשונה. יש למה לחכות.

תמונה: Wolfgang Volz 1979 Christo and Jeanne-Claude Foundation

אולי יעניין אותך גם...