איאן ברי, סלון ג'ינס, עיצוב ג'ינס
סלון שג'ינס של איאן ברי במוזיאון Rijswijk, צילום באדיבות האמן

50 גוונים של ג'ינס: האמן שבנה את ביתו מג'ינסים

אם אתם חושבים שכל מה שאפשר לעשות עם ג'ינס שאָבַד עָלָיו הַכֶּלַח הוא להשאיר אותו על ספסל ברחוב אתם טועים. האיש הזה הפך ג'ינסים לחומר גלם חלומי

עד כמה אתם אוהבים ג'ינסים? כמה ג'ינסים יש לכם בארון? שמתם לב פעם כמה גוונים יש לכחול ג'ינס? האמן איאן ברי יודע היטב את התשובות לכל השאלות האלה מכיוון שג'ינס עבורו, הוא חומר היצירה וגווני השטיפות השונים מתפקדים כמו צבעי השמן על הקנבס.

 

האמן הבריטי איאן ברי שגדל בעיירה הפרובנציאלית האדרספילד, שבאנגליה מייצר ציורים פיגורטיביים ומיצבים מג'ינס כבר למעלה מ-15 שנה. הוא משתמש בג'ינס שנזרק כחומר הגלם שלו, חותך אותו לחתיכות וממיין לפי גוונים כמו שצייר ממקם את גווני הצבע שלו על הפלטה. במבט ראשון ובעיקר בתמונות, העבודות נראות דו מימדית וכאילו צוירו על מכחול אך כשמתקרבים, ניתן לראות כיצד שכבות שונות של ג'ינס מונחות זו על גבי זו. 'הציורים' הם למעשה קולאז'ים של ג'ינס שהורכבו בצורה מושלמת.

איאן ברי, אמן ג'ינס,
איאן ברי, אמן הג'ינס

אחד ממשפיעי תעשיית הג'ינסים בעולם

לאחרונה נפתחה תערוכת היחיד הראשונה של ברי Splendid Isolation במוזיאון Rijswijk בהולנד, בה הוא מציג סדרות שונות מעבודותיו לאורך השנים, מיצבים שונים שיצר בחומר הכחול ואת עבודתו מהשנה האחרונה אותה חווה כמבודדת במיוחד כמו רבים אחרים.

 

בצד אחד של החלל תלויות על הקיר שתי יצירות אמנות שהורכבו מג'ינסים שונים ומציגות את הסלון בביתו לצד אוסף תקליטים כחולים מרהיב. מול היצירות, ברי הציב את חלל הסגר שלו שכולל את הסלון עם הנוף המראתי, את חדר השינה והעבודה. בדרך כלל עבודותיו עשויות ג'ינסים שונים ויוצרות תמונות כחולות ויפות, הפעם הוא מוציא את חומר הגלם מגדרו ויוצר חלל מוחשי ואמיתי.

Ian+Berry+denim+art+installation+Rijswijk+museum+Netherlands
החלל המלא שיצר, משקף את ימי הסגר בביתו, צילום באדיבות האמן
Ian+Berry+bedroom+art+in+denim+installation_
ככה זה נראה מקרוב, צילום באדיבות האמן

ברי מקדם בעבודותיו מסרים חברתיים חשובים. הוא מגיב להתפתחויות אקטואליות ולחיים עצמם בזמן שהחומר בו הוא בחר אינו אקראי כלל. עבודותיו עשויות מג'ינס לא רק בגלל שהוא אוהב את החומר, אלא גם בגלל שתעשיית הטקסטיל היא אחד הענפים המזהמים ביותר. ב 2019 הוכרז איאן ברי כאחד מ-50 האנשים המשפיעים ביותר בתעשיית הג'ינס בעולם.

קולאז' ג'ינס
נראית כאילו צויירה עם מכחול, אחד מהקולאז'ים המוצגים, צילום באדיבות האמן
חדר עבודה, ג'ינס
חדר העבודה האמיתי שהציב במוזיאון, צילום באדיבות האמן
עיצוב חדר שינה, חדר שינה
החק של חדר השינה במיצב הג'ינס, צילום באדיבות האמן

אולי יעניין אותך גם...