צ'ארלס וריי איימס בעת פיתוח כיסא האלומיניום
צ'ארלס וריי איימס בעת פיתוח כיסא האלומיניום (צילום)

60 שנה לכיסא האלומיניום המודרניסטי ופורץ הדרך של הזוג איימס

הכיסא, שסימל פריצת דרך טכנולוגית ותוכנן במקור כתולדה של הזמנה לריהוט חוץ, הפך מהר מאוד לרהיט על זמני נחשק הניצב במשרדים, בתים ואולפני טלוויזיה טרנדיים

הזוג צ'ארלס וריי איימס נמנים מבין המעצבים המשפיעים ביותר בתחומי האדריכלות ועיצוב הריהוט המודרני של המאה העשרים. כמעצבים רב תחומיים שעבדו יחד החל בראשית שנות הארבעים של המאה הקודמת, הם פעלו גם בתחומי העיצוב התעשייתי, העיצוב הגרפי, האמנות והקולנוע. בשנות החמישים, נחשבו השניים כמובילי טרנדים ומגמות בתחום וחלוצים בהקשר של טכנולוגיות מתקדמות שהבליטו אותם על פני אחרים בתקופתם. ככאלה, יצרו יחד רהיטים קלאסיים שהתבססו, בין היתר, על שימוש באלומיניום, פיברגלס ופלסטיק מה שנחשב חדשני למדיי בזמנו.

כיסא אלומיניום
כיסא אלומיניום (צילום ויטרה באדיבות הביטאט)

בשנת 1958, לפני שישים שנה בדיוק, עיצבו צ'ארלס וריי איימס את סדרת הרהיטים הנקראת עד היום 'קבוצת כיסאות האלומיניום למנהלים' המהווה סדרה של כסאות משרדיים העשויים שלדי מתכת ומושבי עור. הסדרה, שעד היום מיוצרת על ידי הרמן מילר, החלה עם השקתו של כיסא משרדי והמשיכה עם כיסא מנהלים שהצטרף אליו כשנתיים אחר כך. בהמשך, הופיעו הפריטים בסדרה במגוון וואריאציות בהן עם ובלי גלגלים, עם ובלי משענות ידיים ובגובהי משענות שונים. אל ריפוד העור התווספו גם ריפודי בד ורשת. הצלחתה המסחררת של הסדרה נבעה מהתאמתה לסגנון המודרני, הנקי והתעשייתי שהוביל הזוג בשנות החמישים המאוחרות אך פריטיה נותרו פופולאריים עד היום בבתים, במשרדים יוקרתיים, בשטחי ציבור ופאנלים של בתכניות טלוויזיה מובילות ברחבי העולם.

כיסא אלומיניום בהקשר ביתי
כיסא אלומיניום בהקשר ביתי (צילום ויטרה באדיבות הביטאט)

מקורה של סדרת הרהיטים, הוא למעשה בהזמנה שקיבל הזוג איימס לעצב מושבי גינה מהאדריכלים הנודעים אירו סארינן ואלכסנדר ג'ירארד שעסקו בתכנון ביתו שבאינדיאנה של תעשיין ואספן אמנות. הזוג איימס בחר לפתח כיסא העשוי מיריעות בד או עור התלויים על גבי צלעות אלומיניום ויוצרים כך מושב אלסטי ונוח. כך למעשה, מאמץ הכיסא את צורת הגוף של היושב בו והופך למושב נעים ונוח. בעוד בסיס המושב היה פשוט יחסית לתכנון והתקנה, הרי שגב המושב המחובר אליו ביחידה אחת היה מסובך יותר ונחשב לכן להישג טכנולוגי משמעותי שסימל את ההפרדות ממושבים מלאים לטובת מושבים עשויים מסגרת.

כיסא האלומיניום בהקשר משרדי
כיסא האלומיניום בהקשר משרדי (צילום יחצ הרמן מילר)

ההצלחה של הסדרה, טמונה בין היתר בפילוסופיה בה האמין הזוג לייצר רהיטים בעלי מספר שימושים גדול ככל האפשר. לא פעם נהגו לכנות את קבוצת הרהיטים "רהיטי פנים חוץ" בשל התאמתם על פי הקונספט המקורי לבית ולגינה. עם הזמן, שונה החומר ממנו עשוי המושב כשהרשת המקורית הוחלפה מהר מאוד בעור שחור. בשנת 1969, הוסיפו בני הזוג איימס גרסה עם כריות רכות ובהמשך הושקו גרסאות נוספות, בין היתר צבעוניות.

הכיסא בגרסתו הצבעונית
הכיסא בגרסתו הצבעונית (צילום ויטרה באדיבות הביטאט)

אולי יעניין אותך גם...