צבעים וצורות, צילום Genevieve Garruppo

מדרגות לגן עדן: חדר מדרגות הפך לחגיגה יצירתית של צבע וצורה

"מעבר לרצון ליצור חוויה יוצאת דופן, היה לי חשוב להציג חלל אסתטי ומשמעותי הן למבקרים והן לילדים" אמרה המעצבת סשה ביקוף

מדי שנה מוזמנים מעצבי פנים מפורסמים מכל רחבי ארצות הברית להפוך חלל יוקרתי במנהטן לתצוגה של ריהוט משובח, אמנות וטכנולוגיה. למעשה, מדובר כבר במסורת שהחלה בשנת 1973 על ידי קבוצת תומכים של 'מועדון הנערים והנערות של קיפס ביי', מועדון לנוער בסיכון, שמטרתה לגייס כספים להמשך פעילותו. מאז, במהלך ארבעה עשורים, היוזמה הזו גדלה להיות אירוע חובה לאלפי חובבי עיצוב ברחבי העולם שבאים לחזות בתצוגות עיצוב המרוכזות כולן בבניין אחד.

המעצבת הניו יורקית סשה ביקוף, Sasha Bikoff, שזכתה לכינוי "מעצבת הפנים של הצעירים והעשירים" מטעם ה'ניו-יורק טיימס', נקראה בשנה החולפת לאתגר עיצוב חלל המדרגות באותו בניין שהפך לזמן מה לחלל תצוגה. החלל שנבחר עבורה, התאפיין בפריסה בלתי שגרתית של מדרגות לולייניות ומעברים צרים שדרשו מביקוף פתרונות יצירתיים. "מעבר לרצון ליצור חוויה יוצאת דופן, היה לי חשוב להציג חלל אסתטי ומשמעותי הן למבקרים והן לילדים שלמענם הוקם הפרויקט. עוד לפני שפניתי לבחור טקסטיל ושילובי גוונים, ידעתי שאני רוצה לעצב חלל שידבר לילדים ויראה להם שיש הרבה מקום ליצירתיות בדרך להגשמת החלומות שלהם" אמרה המעצבת סשה ביקוף.

אירוע חובה (צילום Genevieve Garruppo)

עוד מספרת ביקוף שהיא נשארה נאמנה למוטו שלה לפיו עיצוב צריך להיות כיפי במידה שווה להיותו חובק עולם ואינטלקטואלי. "מאוד התחברתי למוטיבים של תנועת ממפיס ולשילוב שלהם בארכיטקטורה האירופאית המסורתית של החלל. קיבלתי השראה מהצורניות ומהמוטיבים בעבודות של המעצבים אטורה סוסטאס ואלסנדרו מנדיני המנוח וכך, ההדפסים יצרו אשליה של תנועה במעברים בין הקומות ובין החדרים. למעשה, התחלתי בעיצוב השטיחים שהקנו לחלל את הצבעוניות הפסטלית שלו והמשכתי בעיצוב הקירות עם שילוב עכשווי יותר של גוונים, צבעים ותנועה. אלו נמשכו גם לתקרה באמצעות מוטיבים ששאבתי מהשטיחים שתפקידם למשוך את עיני המבקרים גם לאזור זה. כדי למתוח את הגבולות אפילו יותר, השתמשתי בהגדלות ענקיות של צילומי פולרואיד של דוגמניות על, ראפרים וכוכבי פופ" תארה ביקוף.

היוזמה היצירתית הזו, מסתבר, מושכת מדי שנה מעל 15,000 מבקרים. לאורך שנות פעילותה, גויסו מעל 20 מילון דולרים שמגיעים לכ- 10,000 צעירים בתשעה מרכזים ברחבי הברונקס. כיום, המועדון הוא אחד מספינות הדגל האמריקאיות הן בתחום העיצוב והן בתחום פיתוח הנוער.

אלמנטים צבעוניים בחלל (צילום Genevieve Garruppo)
חלל בלתי שגרתי ומעברים צרים (צילום Genevieve Garruppo)
לצורך ירידה (צילום Genevieve Garruppo)
עליה (צילום Genevieve Garruppo)

אולי יעניין אותך גם...