מקדונלד'ס בפריז בעיצובה של פאולה נבונה
מקדונלד'ס בפריז בעיצובה של פאולה נבונה (צילום O. Bodez)

כשפאולה נבונה מפתיעה בעיצוב סניף מקדונלד'ס בפריז

"הקופסה המוארת, המוגדרת באמצעות גוני לבן ואפור, מתרגמת מצוין את הרצון שלי לייצר אווירה של בית שבו כל רהיט ייחודי ומתובל באלמנטים של צבע והומור" אמרה נבונה

הענף הצרפתי של הענקית האמריקאית מקדונלד'ס, השיק מחדש ממש אתמול (רגע אחרי שכבר נחתנו בארץ) את הסניף הפריזאי שלו ברובע החמישי בעיר מול תחנת הרכבת אוסטרליץ. למרות שהוזמנו למסיבת העיתונאים, שהתקיימה, כך הסתבר בדיעבד, בבנוכחותה המכובדת של האדריכלית והמעצבת פאולה נבונה, נאלצנו לוותר על התענוג בפועל אבל לא וויתרנו על הדיווח המסקרן. כיאה לצרפתים, מקדונלד'ס בפריז בפרט ובצרפת בכלל מחפשת להתרחק מהמיתוג של רשת סטנדרטית למזון מהיר ועל כן יצרה קשר עם מעצבת העל לשיתוף פעולה שהתגלה כמוצלח ופורה.

הסניף ברובע אוסטרליץ בפריז
הסניף ברובע אוסטרליץ בפריז (צילום O. Bodez)

הבחירה בנבונה לעיצוב אחד הסניפים מהוותיקים בעיר, שנפתח בשנת 1989, לא הייתה מקרית. גם אנשי הרשת וגם המעצבת הגדולה חולקים ערכים דומים הנוגעים בקלילות, בפשטות וברוח של פתיחות. אלו באים לידי ביטוי בתכנון, בעיצוב ובאווירה שנוצרו בסניף הפריזאי כשהם מלווים גם באווירת אירוח שמחה ועולצת. אחרי חודשים של עבודות, הולבש הסניף מחדש במטרה להפוך לעדכני, מעורר השראה וכזה שפשוט נעים ונחמד להיכנס אליו. הסניף הוא לא הראשון שעיצבה נבונה בצרפת אלא אח לסניפים אחרים, פרי של אותו שיתוף פעולה, שכבר נפתחו בערים אחרות בצרפת שבהן אביניון, בורדו ורן.

כשוינטז', ים תיכון ופריז נפגשו בסניף מקדונלדס
כשוינטז', ים תיכון ופריז נפגשו בסניף מקדונלדס (צילום O. Bodez)

"כשפנו אלי ממקדונלד'ס, זו הייתה הפתעה גמורה" אומרת האדריכלית והמעצבת פאולה נבונה "הסקרנות, היא שדחפה אותי להיפגש עם הצוות שלהם, מה שהפך לחוויה מפתיעה בפני עצמה. מהר מאוד מצאנו חן אחד בעיני השני. ההקשבה וההבנה שלהם היו מלאים כך שלמרות האילוצים הרבים, הם מצאו פתרונות חיוביים לאורך כל הדרך".

נבונה יצאה מרוצה לא רק מהתהליך אלא גם מהתוצאה הסופית. "מאוד נהניתי לראות את הפרויקט עם השלמתו כי הוא לא דומה לשום דבר אחר. הקופסה הלבנה והמוארת, המוגדרת באמצעות גוני לבן ואפור המופיעים במרקמים ודוגמאות שונות באפן שאינו חוזר על עצמו, מתרגמים מצוין את הרצון שלי לייצר אווירה של בית שבו כל רהיט ייחודי ומתובל באלמנטים של צבע והומור".

אל הבסיס הניטראלי יחסית, צורפו גם גוונים אופנתיים של כחול וטורקיז עם נגיעות קטנטנות של כתום – רחוק כל כך מהצהוב-אדום המזוהה עם הרשת. האווירה הכללית, כך לפחות לפי ההתרשמות שלנו, היא כזו המשלבת בין סגנון וינטז', ביתי, נעים ונינוח שבא לידי ביטוי למשל בדוגמת השח בשחור לבן המופיעה על הרצפה מול הקופה, לטברנה ים תיכונית עם נוף פריזאי נדיר כל כך. "שלוש שנות העבודה היו הכרחיות כדי להגיע למטרה" מסכמת נבונה "האתגר הגדול שלי היה להגיע למראה של אסתטיקה שאינה מושלמת, כמעט אומנותית ועם זה שתהיה בעלת ביצועים טכניים מעולים". לא לפספס בביקור הבא בפריז.

אולי יעניין אותך גם...