מטבח גלים (צילום יוליה ריידר)

בנייה שיקומית: שני מבנים היסטוריים באלנבי הופכים להוסטל שיקומי

על שיפוץ במרכז תל אביב, מבנים לשימור ופרויקט ייחודי עבור צעירים המתמודדים עם קשיים נפשיים, הפרויקט של סטודיו A3

האתגר העיצובי בשיפוץ שני המבנים היה ליצור סביבה נעימה, פונקציונלית ותומכת למספר רב של דיירים, באווירה צעירה שתתאים לרוח האזור ובתחושה ש'ירגישו בבית'. זאת תוך ניסיון לשמור ככל הניתן על האלמנטים ההיסטוריים ששרדו במבנים במשך כמעט מאה שנה ולהטמיע אליהם בהרמוניה את החדש. את שני המבנים שוכרת חברת 'שלו שירותי שיקום', אחד מהם משמש לאחר השיפוץ כמבנה הראשי למגורי דיירים יחד עם צוות הדרכה וטיפול (הוסטל 'גלים'), ואילו המבנה השני משמש כ'דירת מעבר', דירת שותפים למשוקמים בתפקוד גבוה כשלב אחרון לפני חזרה לקהילה (דירת "אחווה").

המטרה הייתה להכניס אור ואוויר למבנים באמצעות פתיחת חללים שישמשו לפעילויות משותפות, ובכך להימנע מהתחושה הסגורה שהתקיימה בהם. החללים שנוצרו: סלון, פינת אוכל, מטבח פתוח וחדר פעילות, משמשים פלטפורמה לביטוי אישי והעיצוב שלהם נועד לתת תחושה עצמאית ומאפשרת. הכניסה למבנה מהרחוב, שתפקדה בעבר כמחסן, הושמשה מחדש על ידי אדריכליות שירן מימון בר וגלי דר- ויזל מסטודיו A3, ככניסה הראשית למתחם, עם מבואה מעוצבת שמקנה תחושה של כניסה לבית אמיתי.

הריצופים מקוריים נשמרו ככל שניתן, כמו גם פרטי נגרות ומסגרות היסטוריים, מה שלא ניתן היה לשקם, הוחלף בשפה עיצובית תואמת לרוח הקיים ובהשראתו. הריהוט והגרפיקה שנבחרו בשלב הסטיילינג, משלימים את תחושת הביתיות, את משמעות השמות "אחווה" ו"גלים" ואת הסיפור ההיסטורי של המבנים.

#עיצוב_פנים #עיצוב_מקומי #עיצוב_ישראלי

מקום נעים לסוף יום (צילום יוליה ריידר)
(צילום יוליה ריידר)
פינת אוכל במבנה המעבר 'אחווה' (צילום יוליה ריידר)
(צילום יוליה ריידר)
הסלון של 'אחווה' (צילום יוליה ריידר)
(צילום יוליה ריידר)
(צילום יוליה ריידר)
המטבח של 'אחווה'
אור גם במדרגות (צילום יוליה ריידר)

יש לכם רעיון? מחשבה? סיפור שתרצו לספר לנו? כתבו לנו >>

 

אולי יעניין אותך גם...