נדלן
די ברור לאן המדינה הולכת בכל הקשור לקניית דירות (מתוך עמוד הפייסבוק של משרד הבינוי והשיכון)

סקר: הקבלנים פסימיים לגבי הענף; כמה צופים עליית מחירי דירות?

לפי בדיקה של חברת המידע העסקי CofaceBdi לכנס השנתי של ענף הבנייה באילת, הסיכון בענף הנדל”ן הישראלי עלה • יותר חברות נדל”ן נגרעות מהשוק לעומת חברות שנוספות

הקבלנים הישראליים פסימיים לגבי צמיחת ענף הנדל”ן הישראלי בשנה הקרובה, כך עולה מסקר שביצעה חברת המידע העסקי CofaceBdi לכבוד הכנס השנתי של ענף הבנייה והתשתיות שקיימה התאחדות בוני הארץ בסוף השבוע באילת. 80% מהקבלנים אינם צופים גידול בפעילות הענף במחצית הראשונה של 2018 ביחוס לתקופה המקבילה אשתקד.

הסקר, שנערך בקרב מנהלים של עשרות חברות בנייה, בדק גם מה דעתם לגבי מחירי הדירות, ומהממצאים עולה כי רק 36% מהקבלנים מעריכים שמחירי הדירות יעלו בשנה הקרובה. בשנת 2017 העריכו 47% מהקבלנים שהמחירים ימשיכו לעלות ובשנת 2016 כ-68% מהם צפו עליית מחירים.

הקבלנים נשאלו גם על היכולת של החברות להשיג מימון לפרויקטי בנייה. 34% מהם אמרו כי היכולת עלתה בשנת 2017 ו-54% אמרו כי לא השתנתה. בעל הנוגע לעלויות המימון, 66% טוענים כי הן לא השתנו ו-27% אמרו כי עלויות המימון עלו. בשנת 2017 40% מהקבלנים טענו כי העלויות עלו וב-2016 כ-60% אמרו כך.

הסיכון בענף העלה

חברת CofaceBdi בודקת באופן שוטף בין השאר את רמת הסיכון בענף הנדל”ן הישראלי, ומהבדיקה עולה כי הסיכון של הענף גבוה מהסיכון הממוצע בכלל המשק, וגם הסיכון בחלק מתתי הענף של הנדל”ן עלה ביחס לשנה שעברה. ברבעון הראשון של השנה רמת הסיכון אצל קבלני הבנייה עלתה מ-7.17 ל-7.19, רמת הסיכון בקרב קבלני התשתיות עלתה מ-7.35 ל-7.43, זאת בהשוואה לסיכון ממוצע של 6.72 בכלל המשק.

למרות הסיכון של הענף, הרווחים של החברות רק עולים. לפי בדיקת CofaceBdi, הרווח הגולמי בענף היזמות והנדל”ן המניב עמד ב-2017 על 61.9% מההכנסות, לעומת 56.6% בשנת 2016. הרווח הגולמי בקרב חברות הבנייה הגדולות עמד על 19.5% בשנת 2017 לעומת 18% בשנת 2016. שיעור הרווח הנקי של חברות בענף הייזום והנדל”ן המניב עמד על 28% לעומת 9.7% אצל חברות הבנייה הגדולות ו-6% בחברות הבנייה הקטנות והבינוניות.

הסיכון הגבוה בענף הבנייה משפיע גם על מספר החברות בענף. CofaceBdi בחנה את מספר הקבלנים שנגרעו מהענף לעומת הקבלנים שנוספו במהלך השנים האחרונות, וגילתה כי בשש השנים האחרונות יש מגמה של עלייה במספר הקבלנים שנגרעים מהענף בכל שנה לצד ירידה בקבלנים שמצטרפים לענף. כך לדוגמא בעשרת החודשים הראשונים של 2017 נגרעו מהענף 313 חברות בנייה ונוספו 53 בלבד. בשנת 2016 נגרעו מהענף 458 ונוספו 98 בלבד. בשנת 2015 נגרעו מהענף 409 קבלנים ונוספו 223.

לדברי אייל ינאי, מנכ”ל משותף בחברת CofaceBdi, “מדיניות הממשלה הכוללת הוצאת מכרזים במחיר למשתכן בלבד ויצירת קיפאון מכוון בשוק גרמו לצמצום הפעילות בענף. מדיניות הממשלה מעודדת ישיבה של הרוכשים על הגדר מתוך ניסיון ליצור לחץ על הקבלנים להורדת מחירים. מנגד, הקבלנים החוששים מהמשך הקיפאון ורובם כבר אינם מעריכים שהמחירים ימשיכו לעלות, מצמצמים את פעילותם בענף על מנת להפחית סיכונים וכתוצאה מכך אנו רואים ירידה בהתחלות הבנייה”.

אולי יעניין אותך גם...

LEG!TJOBS

לרשת ביתילי דרוש/ה מנהל/ת קשרי מעצבים ופרוייקטים לסניף חוצות המפרץ. יזום וניהול הקשר המקצועי עם אדרי [...]

בואו אלינו. אנחנו ממש נחמדים נשמח לקבל קורות חיים במייל [...]

לקיקה ברא"ז אדריכלים, משרד מאמן , דרושים אדריכלים/הנדסאים מוכשרים, מקצועיים, המעוניינים להשתלב [...]

ל TAGA – חברה מובילה לעיצוב ופיתוח מוצרים הפועלת בשוק הישראלי והבין-לאומי, הממוקמת במרכז תל אביב, דר [...]

משרדנו העוסק בתכנון מבני מגורים, תעסוקה, מבני ציבור וגשרים מחפש אדריכלים למשרה בתחום התכנון העירוני [...]

דרושים אדריכלים ו/או הנדסאים צעירים עם תשוקה למקצוע! תנאים טובים למתאימים [...]

למשרד שרון אדריכלים, מהמובילים ומהוותיקים בארץ בבנייה ציבורית יצירתית דרושים אדריכלים עם יחסי אנוש ט [...]

לעבודה מעניינת ומאתגרת במשרדנו בירושלים [...]

סטודיו רואי דוד מרחיב את המשפחה! דרושים מעצבים אלופים מוכשרים ויצירתיים לעבודה מאתגרת בתכנון ועיצוב [...]

למשרד יסקי מור סיון אדריכלים דרוש אדריכל מוכשר לעבודה מעניינת ומגוונת בתכנון של מגדלי יוקרה. למשרה מ [...]