התקן לאחיזת מכחול או טוש
התקן לאחיזת מכחול או טוש (צילום יחצ)

ThisAbles: איקאה ומילב"ת משיקים פתרונות לאנשים עם מוגבלויות

"אנו מרגישים שזו חובתנו ליצור את המיזם ולאפשר לאנשים עם מוגבלות ליהנות ממגוון רחב של מוצרים, רהיטים וכלי בית ולהיות שווה בין שווים" אמר שוקי קובלנץ, מנכ"ל איקאה

הבקר השיקו איקאה ישראל, בשיתוף ארגון נגישות ישראל ועמותת מילב"ת, את קולקציית ThisAbles – מיזם שנועד ליצור מודעות ולחשוף אנשים עם מוגבלות למוצרים ייחודיים שפותחו במיוחד על מנת לאפשר עבורם את השימוש ברהיטים ובכלי בית. במסגרת המיזם, פותחו פתרונות מעוצבים, ייחודיים, יעילים ונוחים הכוללים סדרת מוצרים חכמה המתאימה למגוון רהיטי ומוצרי איקאה ומנגישה עבור אנשים עם מוגבלות את השימוש בהם. המוצרים החדשים מצטרפים למוצרי איקאה קיימים שנבחנו ונמצאו כמתאימים לשימוש אנשים עם מוגבלויות שונות.

תוסף ידית קשיחה להזזת וילון
תוסף ידית קשיחה להזזת וילון (צילום יחצ)

"קיימת בישראל אוכלוסיה נרחבת של אנשים עם מוגבלות שאינה מודעת ואינה יכולה להנות ולעשות שימוש במגוון מוצרים, רהיטים וכלי בית שאנחנו, ועמיתנו בענף הקמעונאות מציעים לקהל הרחב" אמר שוקי קובלנץ, מנכ"ל איקאה ישראל "איקאה חרטה על דגלה ליצור חיי יום יום טובים יותר לאנשים רבים ככל האפשר, ואנו מרגישים שזו חובתנו ליצור את מיזם ThisAbles ולאפשר לאנשים עם מוגבלות להנות ממגוון רחב של מוצרים, רהיטים וכלי בית ולהיות 'שווה בין שווים'. בכל שלבי המהלך, בחשיבה, בהכנות, בפיתוח המוצרים הייחודיים, נוכחנו לדעת שיש אנשים רבים שמגיעים לחנויות ולא מוצאים ולו פתרון אחד לצרכיהם, מה שגורם להם לתחושת תסכול וחוסר שוויון. ביחד עם עמותת נגישות ישראל, שבחנה ואישרה את המוצרים השונים, החל מהיום תסמן איקאה באמצעות תגית מיוחדת על הפריט, את התאמתו ויתרונותיו עבור אנשים עם מוגבלויות שונות. המוצרים קיימים ונמכרים במחלקות השונות בחנויות איקאה וכוללים: כסאות, שולחנות, מיטות, אביזרים למטבח, ריהוט לסלון, ריהוט משרדי ואביזרים לחדר האמבט".

מנשא להנחת מקל הליכה לצד המיטה
מנשא להנחת מקל הליכה לצד המיטה (צילום יחצ)

מטרת המיזם המשותף היא בראש ובראשונה לאפשר לאוכלוסייה נרחבת בישראל לקבל מענה הולם ומכובד עבור צרכיהם בבית. בשלב ראשון, נבחרו מוצרי איקאה מובילים ופונקציונליים הנפוצים בבתים רבים. עמותת מילב"ת, המסייעת לשיפור איכות חייהם של אנשים עם מוגבלויות, פיתחה סדרה של שלוש עשרה תוספות חכמות, נוחות וקלות לחיבור, שבעזרתן הופכים המוצרים לנגישים ושמישים יותר עבור אנשים עם מוגבלויות. כך, ניתן למצוא למשל משטח להגדלת שטח מתג התאורה למנורת שולחן, ידית רחבה להזזת וילון אמבטיה, מתקן להנחת מקל הליכה על המיטה, ידיות מיוחדות לארונות ומגירות, מתקן להגדלת מחזיק רוכסן, עזרים לארגון וסימון לכבדי ראייה, רגליים להגבהת ספה כך שתתאפשר קימה וישיבה ועוד.

משטח מוגדל להקלה בתפעול גוף תאורה
משטח מוגדל להקלה בתפעול גוף תאורה (צילום יחצ)

בשלב השני של המיזם, נסרקו, נבדקו ואותרו על ידי ארגון נגישות ישראל ואנשי איקאה, מעל 130 רהיטים וכלי בית הנמכרים במחלקות השונות של הרשת ומתאימים לשימושם הנגיש של אנשים עם מוגבלויות שונות. סדרת התוספות החכמות יוצגו בכל ארבעת חנויות איקאה, במחלקות הרלוונטיות ויתוקשרו כך שניתן יהיה ללמוד על כל מוצר מהן הפונקציות שלו, כיצד ניתן להשתמש בו ועבור איזה מוצר הוא מתאים. את התוספות החכמות ניתן לרכוש באמצעות אתר מילב"ת בלבד. בנוסף, על גבי כל תג של סדרת התוספות החכמות קיים ברקוד לסריקה עצמית ולהדפסה באמצעות מדפסת תלת ממד. הברקוד ניתן לסריקה ללא עלות.

מתקן למדבקה עבור עט סורק להקראה בקול של תכולת מגירה
מתקן למדבקה עבור עט סורק להקראה בקול של תכולת מגירה (צילום יחצ)

ניתן להתרשם מכל סדרת התוספות, מוצרי איקאה הנגישים וסרטוני הדרכה לשימוש במוצרים באתר הפרויקט בכתובתwww.ThisAbles.com :. האתר מונגש באופן מלא, קיים בשפות עברית ואנגלית וקיים בו אזור מיוחד בו ניתן לשתף ולהציע רעיונות נוספים לפיתוח ומתן מענה לבעיות הדורשות פתרון עבור אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות.

אולי יעניין אותך גם...