טלי אלמליח (צילום יובל חי)

מחוץ למסגרת: ברגע אחד הכל יכול להתלקח

מאחורי הצבעים העזים והתמימות לכאורה, מסתתרים מסרים חברתיים וביקורת לא פשוטה. קבלו הצצה אל עבודותיה מלאות הדמיון של טלי אלמליח

טלי אלמליח, TaliO היא אמנית פעילה, שהתמקמה בתוך מתחם ‘המקרר’ – מתחם חדש לאמנים שנפתח לא מזמן בחלל בית הקירור של השוק הסיטונאי לשעבר בתל-אביב. יש בו 25 סטודיואים של אמנים פעילים, גלריה, בר ואפילו מתקיימים בו אירועי אמנות שונים.

אלמליח עסקה בניהול מכירות, שיווק ופיתוח מוצרים לעולם התעשייה ומעולם לא למדה אמנות, אך הצורך ליצור תמיד בער בה. לפני כשלוש שנים, היתה לה ההזדמנות להתמסר לעולם האמנות, אותה תפסה בשתי ידיה. 

לא פספסה את ההזדמנות (צילום יובל חי)
האם זו אמנות? (צילום יובל חי)

השראות והשפעות

אלמליח שואבת השראה ומושפעת ביצירתה משתי תקופות: הראשונה, היא התרבות של שנות ה-70 ובתוכה הפופ-ארט, מגזיני הכרומו, קולנוע הפנטזיה, הקומיקס, המערבונים וסרטי דיסני. והשנייה, היא אמנות הרחוב העכשווית והעולם התעשייתי האורבני.

החיבור בין שתי תקופות אלה, שפער השנים ביניהן הוא רב, הוא במסר המרדנות, ההתרסה וההליכה נגד הזרם, וגם בשפה האמנותית, הצבעוניות העזה והשימוש בהומור ובטקסט כחלק מהיצירה. כך, יוצרת אלמליח דמויות דינמיות ומשתמשת בשפה גרפית הלקוחה מעולם הקומיקס והפרסום. 

הכל מהכל (צילום יובל חי)

הטקסטים השזורים ביצירתה, מתייחסים לנושאים הבוערים בנפשה כמו השחיתות הפוליטית, הדת, השפעות הטכנולוגיה, יחסי גברים ונשים וחולשות האדם הקטנות. מבטה על העולם ביקורתי ועם זה גם קומי. כך, למעשה, בוחנת אלמליח את האבסורדיות של ההתנהגות הצפויה מראש.

חולשות קטנות, הכמיהה למותגים (צילום יובל חי)

זהירות דליק

עבודותיה של אלמליח מורכבות מעץ ויושבות, בחלקן, על מבנים תלת ממדיים שהיא בונה שבאמצעותם היא יוצרת במה לשחקנים שלה ומעצימה את הדרמה שהדמויות המצוירות מייצרות.

תלת ממד (צילום יובל חי)

בולטת בין עבודותיה סדרת הגפרורים, ביניהן קופסה המוקדשת לקמפיין ME TOO, עבודה שתוצג כחלק מתערוכה אישית שתתקים בנובמבר במסגרת שבוע האיור. הגפרורים העצומים, מדגישים את הדרמה שעלולה להתלקח ממש בכל רגע. מוצר תמים לכאורה שיכול בשנייה להבעיר אש, כמו מילה קטנה ותמימה שיכולה להכאיב ולצרוב. 

גפרורים (צילום יובל חי)
גפרורים (צילום Liko)

היצירות של אלמליח נראות צבעוניות ותמימות, אך כשמתעמקים בפרטים הרבים מגלים את המסרים החברתיים ואת הביקורת החבויה. כך למשל, בעבודתה CRIMINALS, המציגה שתי דמויות מחוברות בצינורות, עליהן כתוב: THE ROUTE OF THE MONEY. הדמויות מציגות באפן מטפורי את הרע והשחיתות השלטונית כשהן מחוברות לצינור השואב את את משאבי המדינה.

(צילום יובל חי)

הכותבת היא שולמית ישראל, מנהלת ואוצרת בבלוג האמנות shlulit ובעלת דף פייסבוק הנושא את שמה המציג אמנות טובה מהארץ ומהעולם.

(צילום יובל חי)

LEG!TJOBS

ברחנא אדריכלים מחפשים אדריכלים או הנדסאים, מנוסים וגם צעירים. אנחנו משרד מאמן. פרויקטים מעניינים ומג [...]

למשרד בלומנטל דרסלר אדריכלים הממוקם ליד כיכר רבין, שעוסק בעיקר במגורים/מסחר/משרדים דרוש/ה אדריכל/ית [...]

למשרד ברנוביץ’ קרוננברג אדריכלים דרוש/ה אדריכל/ית עם ניסיון בעיצוב פנים בעל/ת 3-5 שנות ניסיון, וניסי [...]

משרד ישר אדריכלים המטפל בפרויקטים איכותיים, גדולים ומורכבים בארץ ובחו"ל, מחפש לגייס לשורותיו אד [...]

לחברת א.לופו יזמות,פיקוח ובניה בע"מ דרוש/ה אדריכל/ית תכנון, תאום ורישוי מול רשויות וועדות תכנון [...]

המשרה מתאימה למי שיש לו ראש גדול לעבודה יצירתית ועצמאית   [...]

כדי להצטרף לצוות שלנו, אנחנו מחפשים מישהו או מישהי מלאים באמביציה ובחשיבה יצירתית, כמו גם אלוף או אל [...]

למשרדנו (המהמם) ששוכן ביפו העתיקה, דרוש מעצב/ת פנים ,אדריכל/ית ,עם נסיון. עבודה על פרויקטים מאתגרים [...]

לסטודיו העוסק במגוון פרוייקטים בעיצוב פנים עיסקי, דרוש מעצב פנים או אדריכל, אנו מחפשים יצירתיות, אחר [...]

למשרד אדריכלים בלב תל אביב דרושים אדריכל/ית  בעלי נסיון של 3 שנים לפחות באדריכלות , (יתרון לידע בשימ [...]