במראה החדש (צילום: John Kellerman, עיבוד MIR)

60 שנה אחרי: משרד Zaha Hadid מחדש את המגדל הראשון שנבנה במונקו

משרד האדריכלים הבינלאומי ZHA לקח על עצמו את המשימה לגשר בין מורשת לחדשנות אדריכלית תוך הקפדה על ערכי קיימות ואיכות סביבה

כבוד גדול למשרד האדריכלים הבינלאומי ZHA שזכה לתכנן מחדש את המגדל הראשון שנבנה אי פעם במונקו, ה- Le Schuylkill Tower האייקוני. המגדל, שנבנה בשנת 1963, מוכר כל כך לתושבים ולמבקרים במונקו, בזכות נוכחותו הבולטת במונטה קרלו, הרובע העשיר ביותר מבין רובעי הנסיכות. מיקומו היוקרתי לחופי הים התיכון, בחזית ראשונה למפרץ ועם מבטים לארמון המלוכה, לעיר העתיקה ולרוביירה הצרפתית, הוא מהיוקרתיים והמבוקשים בנסיכות. זה גם מה שהופך אותו לנכס מוצלח ומבוקש, קרוב מאוד למרכז חיי הזוהר ולנוכחותם של מפורסמים וידוענים שמגיעים לנסיכות כדי לראות ולהיראות.  

פרט מרפסות (הדמיה: MIR)
חזית דרומית (הדמיה: MIR)

לאחר שלמדו את המגדל הקיים ובמטרה למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בנכס שכזה, תכנן משרד ZHA בשיתוף עם המשרד המקומי Square Architecte חידוש והרחבה שיתאימו אותו לעידן הנוכחי. בעלי הבניין (HPP) דרשו לשמר את המורשת העיצובית של המגדל ובו בזמן לחדש את סטנדרט הדירות ולהפוך אותן לעדכניות ויוקרתיות תוך שמירה על ערכים של קיימות ואיכות סביבה.

לובי כניסה (הדמיה: Talcuk Demovicova)
כניסת דיירים (הדמיה: Talcuk Demovicova)

במסגרת התוכנית שהגו שני המשרדים, שתי הקומות העליונות יוחלפו בשלוש קומות חדשות ויאפשרו תוספת של שישה פנטהאוזים גדולים חדשים. תוספת כוללת של כ 10,000 מ"ר בנוי למגדל הקיים מאפשרת תכנון שטחים פרטיים וציבוריים שלא היו קיימים קודם כמו שיפוץ פנים כל הדירות והרחבת מרפסות לכדי יצירת קשר בלתי אמצעי בין פנים וחוץ והרחבת חללי מגורים כלפי חוץ. בנוסף, תוכננו כניסת דיירים חדשה, לובי רחב ידיים, אולם גדול לאירוח, קלאב, חדר כושר, ברכה וספא.

סלון פנטהאוז (הדמיה: Talcuk Demovicova)
חדר שינה פנטהאוז (הדמיה: Talcuk Demovicova)

בשל המחויבות של משרדי התכנון לערכי קיימות ואיכות סביבה, הוכנסו לתוכניות החדשות שימושים במקורות אנרגיה חדשניים לצמצום פליטות פחמן. בנוסף, נעשה שימוש בליבת הבטון הקיימת, אלמנטים שכבר היו קיימים בבניין ישוחזרו או יחודשו, יוכנס שימוש באנרגיה חכמה, מי הגשמים והמים האפורים ימוחזרו, מעטפת הבניין תבודד מפני שמש ותחסוך בחשמל, האשפה תמוין וכך גם נבחרו חומרים אקולוגיים, מוצרים, ציוד טכני ומערכות שתורמים לצמצום פליטת הפחמן.

חידוש המגדל, שעומד בסטנדרטים המבניים הנדרשים היום במונקו, ללא ספק יגדיר מחדש את קו החוף של הנסיכות וישמש דוגמא לבנייה חדשנית, מתקדמת ומתחשבת בסביבה.

מבט מכיוון הקזינו (הדמיה: MIR)

אולי יעניין אותך גם...