שכונה מפלסטיק, Othalo (יח"צ)

ניתוח פלסטי: הסטארט אפ שיוצר פתרון מבעיה

תארו לכם שבמקום למחזר רק 9% מפסולת הפלסטיק בעולם היינו ממחזרים את כולה? החלום הזה יכול להתגשם אם נתחיל לבנות ממנה בתים

בשורה התחתונה, הסטארט אפ הנורבגי Othalo פיתח טכנולוגיה שמאפשרת בניית מבנים מ 100% פלסטיק מוחזר. כדי להבין את הפרופורציות, נציין שמאז שנת 1950, יותר מ 9 מיליארד טון של פלסטיק יוצרו בעולם, מהם רק 9% ממוחזרים. 8 מיליון טון של פלסטיק מגיע לאוקיינוסים מדי שנה. מה שאומר, שעם פסולת הפלסטיק הקיימת היום, ניתן לבנות יותר ממיליון בתים.

מיליון בתים (יח"צ)
עשויים פלסטיק (יח"צ)

עדיין לא רשומים לניוזלטר של LEGIT? זה בדיוק הזמן להקליק

הצורך קיים

נכון להיום, אוכלוסיית העולם קרובה לשמונה מיליארד בני אדם. כמעט מיליארד מהם גרים בשכונות עוני. רק במדבר סהרה לבדו, יש צורך מיידי בכ 160 מיליון יחידות דיור ברות השגה. מה שברור זה, שמשבר הדיור רק ילך ויחריף ככל שאוכלוסיית העולם תגדל ושהאתגר הוא, להביא פתרון שיהיה גם יעיל, גם כלכלי וגם מבוסס על ערכי קיימות.

סינרגיה

בתחילת הדרך, שאלו את עצמם חברי הסארט אפ "מה היה קורה אם כחברה, היינו משתמשים באחת הבעיות המהותיות שהעולם מתמודד איתן – פסולת הפלסטיק – כדי לפתור בעיה אחרת לגמרי שהיא המחסור בבתים איכותיים ברי השגה?".

הבעיה של האחד היא הפיתרון של האחר (יח"צ)

בשנה וחצי הקרובות, תפתח החברה הסקנדינבית סדרת ראשונה של עיצובים ואלמנטים לבנייה שישמשו לבתים ברי השגה. את הייצור ההמוני הם צופים לתחילת שנת 2022. "כשאנחנו חושבים על סביבות מגורים חדשות, אנחנו רואים שיתוף פעולה הדוק עם הקהילות והמשתמשים הסופיים" אומרים בחברה "המטרה שלנו, היא בהחלט לגשר בין עולם הייצור לאומנות ולתרבות בקהילה. כך, נשלב בין בתים איכותיים וברי השגה לבין מיחזור פלסטיק וייצור מקומות עבודה לנזקקים".

גישור בין עולם היצור (יח"צ)
לתרבות וקהילה (יח"צ)

שכונות מודולריות

מקור ההשראה לעיצוב ולנראות הפרויקט, מגיע מערים מתפתחות בעולם.

"ניתחנו משתנים כמו סוגי המבנים שאנשים גרים בהם, במה הם עובדים ואיך הבתים מאורגנים" אומרים בחברה "בחנו איך נוצרות שכונות אבל גם איך אנשים עושים עסקים ומתקשרים בינם לבין עצמם בתוך הקהילה. כך, יצרנו חלקים מודולאריים ומרכיבי עיצוב שכוללים, בין היתר, חללים מוצללים, מרפסות, טרסות ואזורי מפגש במטרה לייצר שכבות ציבוריות חדשות בעיר. בהמשך, אנחנו מתכוונים להוסיף לסדרה אלמנטים נוספים שיעשירו את המערכת ויאפשרו מתן מענה לצרכים נוספים".

סוגי מבנים (יח"צ)
שנערכים בשכבות (יח"צ)
עם מבט לעתיד (יח"צ)

אולי יעניין אותך גם...